Item# : EA997DA-100
Description : Elasticity Aluminum Flexible Duct
Spec
It is shrunk to one-fourteenth.
High carbon steel wires are contained in a spiral manner to prevent warpage.
Size (Stretched length ) Dia 108mm×10m
Heat-resistant temperature -20 to 220°C
Nominal diameter φ100mm
Outer diameter 110mm
Allowable bending radius 55mm
Materials: aluminum, polyester film
Weight 1.4kg
Steel wire pitch 18 mm