Item# : EA997DA-200
Description : Elasticity Aluminum Flexible Duct
Spec
It is shrunk to one-fourteenth.
High carbon steel wires are contained in a spiral manner to prevent warpage.
Size (Stretched length ) Dia 210mm×10m
Heat-resistant temperature -20 to 220°C
Nominal diameter φ200mm
Outer diameter 212mm
Allowable bending radius 106mm
Materials: aluminum, polyester film
Weight 3.6kg
Steel wire pitch 18 mm